- BUDAPEST
- BÉCS
- BELGRÁD
- BUKAREST
- KIJEV
- MOSZKVA
- PRÁGA
- POZSONY
- SZÓFIA
- VARSÓ
- ZÁGRÁB
fogyasztói trendcsoportok
elitvásárlók
Hazánkban is láthatóak az elit márkákat vásárlók, nyílnak/nyíltak a márkaboltok számukra. Eddig is nyilvánvaló volt, hogy sokan vásárolnak külföldön luxusmárkákat egyrészt a kínálat, másrészt az árak miatt is. Státusukat luxusmárkák felmutatásával teszik nyilvánvalóvá, ami a ruha-cipő-táska-óra, stb. vonulat mellett az autó-ingatlan-nyaraló-nyaralás, a gyerekek külföldön való taníttatása, a magas szintű szolgáltatások igénybevételi arányában látványos.
tigrisnők
Olyan 40 év feletti karrierorientált nők, akik lehet, hogy nem találnak párt, elváltak, esetleg van párkapcsolatuk, de az nem feltétlenül látszik. Határozottak, tudnak „nemet” és „igent” mondani, fontos számukra a függetlenség, kitűzött céljaik elérése. Gyakran ebben az életkorban válnak vállalkozóvá azért, hogy új élményeket tapasztaljanak meg, vagy önmegvalósítást érhessenek el. A gyermeküket egyedül nevelő anyák, a „kirepült” gyerekesek, a későn anyaságra vállalkozók is közöttük lehetnek. Megjelenésükre sokat adnak, fiataloknak kitalált boltokba is járnak.
business-nomádok
Az új nomádok sokat vannak úton, országról-országra járva végzik dolgukat, vagy egy országból indulnak különféle célállomások felé. A multinacionális cégek megjelenésével, bevett munkaerő-mozgatási módszereikkel a nemzetközi karrier „mindennapossá” vált. Sajátos vásárlói magatartásuk egyrészt élethelyzetükből adódik (pl. költöztető-cégek, idegen nyelveket beszélő babysitterek), másrészt életformájukból (pl. rutinszerű repülés, IT-használat, online élelmiszerrendelés) következik. A laptop, a mobil, a repülő, a szálloda, a baráti network, a taxi és az üres hűtő jellemző (egyedülálló) életükre. Multikulturális környezetben élnek, fontosak számukra a státusjelző márkák.
LOHAS (Lifestyle Of Health and Sustainability)
A környezet- és egészségtudatosság adja a csoport sajátos karakterét. Nálunk még kevéssé jellemző a komplex magatartás, de célcsoportként egy-egy termék/szolgáltatás esetében már megjelennek. Kiegyensúlyozott jövedelmi viszonyok között élők, akik preferenciájukban az egészség és a környezet szempontjait előkelő helyre teszik. Ide tartoznak a kisgyermekes családanyák, de a szinglik egy része is. A csoport nagysága növekvő a jövőben. A wellness, a környezetbarát, a természetes alapanyag stb. hívószavak késztetik vásárlásra őket.
Creative Class
Olyan munka az igényük, ahol gondolataikat, innovatív ötleteiket jól fogadják. A „tértől és időtől” független, sokszor vállalkozóként dolgozó, jól képzett emberek nem feltétlenül dolgoznak a munkahelyükön, sokkal inkább otthon, vagy ahol, és amikor akarnak. Jövedelmük hullámzó is lehet, de összességében magas szintű. Új típusú karrier utat testesítenek meg. Nagyvárosi, vagy nagyváros körüli élettér jellemző leginkább rájuk, de bárhol élhetnek. Fontos értékek számukra a tolerancia, a teljesítmény, a tisztesség, a bizalom, az életminőség.
luxus aszkéták
Magas jövedelmű csoport, tagjai mégsem élnek „nagylábon”. Igényes, visszafogott vásárlói magatartás jellemző rájuk, így inkább kevés, de nagyon megválogatott termékvilág veszi körül őket. A divat nincs direkt hatással rájuk, határozott, kifinomult ízléssel választják meg a számukra szükséges termékeket. Kihagynak innovációs fázisokat, nem minden újdonságot vásárolnak meg, bár megtehetnék.
célváltók
Magas jövedelemmel és beosztással rendelkező, még mindig fiatal menedzser réteg, akik munkájukban – a profit orientált világban - nagyon sikeresek. A gyors karrier után kiábrándultak a profitvezérelt piacokból, és figyelmüket, szaktudásukat, tapasztalatukat a non-profit piacokra irányítják, ezzel nemcsak a szakmai kihívást kapják, de altruista énjüket is előtérbe hozzák.
új falusi
Nagyvárosból falura költöző emberek, jó jövedelemmel, megvalósítandó életminőség célokkal. Cél az életminőség-váltás, a prioritás áthelyezése: nem a városi pörgés, hanem a falusi nyugalom élteti őket. Ennek ellenére modern értékeket képviselnek, modern információs csatornákat használnak. Felértékelődik az „igazi” a körükben, az autentikusság, a természetesség elsődleges szempont vásárlási döntéseik megszületésénél is. „Downshifting”, azaz „visszakapcsolás” jellemző rájuk, tudatosan választják esetenként az alacsonyabb fogyasztási szintet, az „aszkéta” életmódot, valamint a lassabb élettempót.
LINC’s (Low Income No Culture)
Nem szegényekről, nem hajléktalanokról van szó, hanem esetleg a társadalmi átlagot (alulról) elérő csoportról, amelynél a szerényebb jövedelem mellett iskolázatlanság, még inkább a kulturálatlanság jellemző. A tömegkommunikáció „gyermekei”, véleményüket a média diktálja, érdeklődési körük az extrém életesemények (halál, kriminalitás, katasztrófák, orvosi bravúrok és hibák, nagy bukások és nagy felemelkedések…) követésével jellemezhető. Ebbe a csoportba tartozik a kereteket vesztett emberek egy része is (pl. a munkából betegség, elbocsátás, stb. miatt kieső emberek). Fogyasztásukat, vásárlásaikat vizsgálni kell, hiszen a legtöbb kutatás iránya nem feléjük mutat, keveset tudunk róluk, de számosságuk elgondolkodtató.
sokáig egyetemisták
Miután az érintett korosztályban még mindig meghatározó a továbbtanulók aránya, érdemes ezt a csoportot is szegmensként kezelni. Egyrészt sajátos a kiadási szerkezetük, de főképp az szórakozásuk, kikapcsolódási tevékenységük (lásd pl. mozi) átlag feletti, másrészt a jövő, remélhetőleg jól kereső korosztályát üdvözölhetjük bennük, ezért is kell többet tudni róluk.
sikervásárlók
A vásárlás számukra igazi vadászat, az elsőként megszerzett termék a „zsákmány” a fontos, az, hogy nekik legyen először, vagy a legkedvezőbb áron. A másokhoz képesti előny a lényeg. „Bolondulnak” a vásárlásért, kifejezett örömforrásként élik meg a termékekhez való hozzájutást. Nem érdeklik az ár, vagy az, hogy éppen akciós-e a termék, amire vágynak, bárhol szívesen vásárolnak, akár kis, akár nagy alapterületű üzletekben, sőt neten, piacon, vásárban is.
szubjektív szegények
Sokan rosszabbul élik meg helyzetüket, azt rosszabbnak ítélik, mint amilyen az ténylegesen kimutatható szintű. A probléma gyökerét a mérce megválasztásában (is) sejtjük, illetve abban, hogy viszonylag magas az eladósodottsági szintjük, így kevés a szabadon elkölthető jövedelemhányaduk. Ebből az is adódik, hogy inkább kikerülik a csábítást, nem szívesen mennek boltba. Egzisztenciájukat féltik, a lecsúszás veszélyét érzékelik, gyakran megkeseredettek.
akcióvadászok
Nem a vásárlás, hanem az árvadászat öröme hajtja őket: a szükséges termék melyik boltban vásárolható meg éppen a legolcsóbban. A cél a megtakarítás, ezért nem számít az idő és a fáradság, míg eljut az adott üzlet szórólapján kínált akciós termék polcáig. Órákat tölt azzal, hogy alaposan áttanulmányozza a postaládában heverő szórólapokat, fejben megtervezve az útvonalat, hogy mit hol kell megvennie. Könnyen tervez, hiszen ez a nagyvárosokban élő legidősebb korosztály, akinek sok szabadideje van, széles a számára elérhető üzletkínálat, s ráadásul ingyen közlekedik.
új idősek
Nem a tipikus nagyszülő, aki naphosszat az unokája kedvében járva finom falatokat főz, hanem egy határozott, jókedvű, fiatalos korosztály. 50plusz évesek, akik meglehetősen jó körülmények között élnek, igénylik az individualitást, a szabadságot, az élményt, a „kis luxust”, amit saját fiatalkorukban nem engedhettek meg maguknak. Jobb anyagi viszonyaik, növekvő arányuk miatt egyre fontosabb célcsoporttá válnak. Fogyasztási igényük sajátos, tapasztalt vásárlók, bármit nem hajlandók megvenni, de érdeklődési körükbe tartozó újdonságokkal szívesen kényeztetik magukat. Modern csatornákon elérhetőek, bátran kezelik a technika vívmányait.