- BUDAPEST
- BÉCS
- BELGRÁD
- BUKAREST
- KIJEV
- MOSZKVA
- PRÁGA
- POZSONY
- SZÓFIA
- VARSÓ
- ZÁGRÁB
Hírlevél | 2012/5
Turbógyerek
Azok a gyerekek, akiket szüleik folyamatosan képeznek, okosítanak. Régebben ez azt jelentette, hogy a gyerek állandóan valamilyen különórán volt, iskola után annyiféle edzésre, külön kurzusra kellett járnia, hogy gyereknek lenni már nem igazán maradt ideje.
Magyarországon egyedül a Polgár lányok apukája vitte végig azt a nevelési tervet, amivel aztán sikeresen zsenit nevelt lányaiból. Ő a speciális képességfejlesztésre helyezte a súlyt és állította, hogy azok a gyerekek hatalmas előnnyel indulnak kortársaikkal szemben, akiket tudatosan nevelnek szüleik, és akik ingergazdag környezetben nőnek fel.
A világ változásával eljött az az idő is, hogy a gyereknek nem kell feltétlenül egy iskolapadban vagy különórán ülnie ahhoz, hogy „turbósodjon”. Bár lassan alapkövetemény, hogy a gyerek minél több mindenhez konyítson, és mindezt elég fiatalon tegye. Hiszen be kell jutni valahogy az óvodába is, az általános iskolai előkészítő sem újdonság sok szülő számára, a gimnáziumi felvételiről nem is beszélve. Ám mivel a mai gyerekekhez már más út vezet, más eszközöket kell megragadni, hogy tudást plántáljunk beléjük, ezért a továbbiakban olyan játékokat, eszközöket mutatunk be, melyekkel erőltetés nélkül lehet elérni a célt.
2011 januárjában jelent meg az Egyesült Államokban Amy Chua „A tigrisanya csatadala" (Battle Hymn of the Tiger Mother) című könyve, amely egy csapásra népszerű lett, és heves vitát kavart a keleti és a nyugati nevelés koncepciója közötti különbségekről, az átfedésekről. Chua állítja, hogy vasszigorral kell nevelni a gyereket, maximális elvárásokkal. Szó sem lehet pizsamapartiról vagy más gyerekekkel szervezett közös játékokról, semmi tévé, semmi számítógépes játék, viszont végkimerülésig tanulás és órákig tartó zongora-, illetve hegedűgyakorlás. A módszernek meg is lett a gyümölcse: nagyobbik lányát felvették a Yale és a Harvard Egyetemre is. Chua állítja, az, hogy ő ma sikeres jogászpropfesszor, azt anyja következetes és szigorú nevelésének közönheti, és a barátokkal való játék helyett nagyonis megéri matematikát tanulni.
A Chalkable az egyik legjobb oktatási platform a világhálón. Egy tökéletes online iskola, órarenddel, katalógussal, valódi tanárokkal, valódi leckékkel, feleletekkel, vizsgákkal, jegyekkel. Csak éppen nem a klasszikus iskolai formális oktatással, hanem olyan eszközöket, a webet használva, amely új lehetőségeket nyit az oktatásban. A történelem, matematika, biológia (stb.) órákra bejelentkezni kényelmesen, otthonról is lehet, e-mailben lehet kommunikálni a tanárral, a tanulótársakkal, a feladatokat fel lehet tölteni. A tanár fizetsége pedig pontosan annyi, amennyibe az adott kurzus web alkalmazása kerül egy felhasználónak.
A Trash Chaos leginkább az Y-generáció gyermekkorának kedvenc játékára, a Nintendón játszott SuperMarióra emlékeztet, ahol egyre nehezebb szinteket kell teljesíteni a kis játékfigurával. A Yogome tulajdonképpen egy olyan oktató-nevelő szoftver, amely szórakozás közben fejleszti a gyereket, hiszen ebben a játékban a pályákat úgy lehet teljesíteni, ha a pályán heverő szemetet a megfelelő szelektív hulladékgyűjtőbe tesszük az érintőképernyő segítségével. Nagyon gyorsan kell dönteni aról, hogy melyik szemét hova való, hiszen a teljesített szintek után nehezebbek jönnek, ahol több szemét jelenik meg, és többféle hulladékgyűjtő. Így tanulnak a gyerekek az ökológiáról oly módon, hogy nem az is tudatosul bennük, és a mindennapokban is gondolkodás nélkül használják majd a szelektív kukákat.

A Chobani joghurtgyártó bevezette a kifejezetten gyerekeknek való görög joghurtját, a Chobani Champions-ot többféle ízben. A funkcionális ételek, mint például ez a joghurt, olyan plusz adalékot tartalmaznak, amelyek az egészség megőrzésére rendeltettek, így számos vitamint, probiotikumot tartalmaznak. Az új termékkel kapcsolatos kampányban, a Champify-ban olyan vicces játékok, iPhone-alkalmazások találhatók, amelyekben a gyerekek bajnokok lehetnek olyan kategóriákban, mint nagy képzelőerejű, bátor, aktív, vagy törődő. Medált is begyűjthetnek érte, ami a joghurt csomagolásán található, melyeket az augmented reality segítségével 3D-ben is megnézhetnek.
Gyermekeinknek már más fogalma lesz az újrahasznosításról is… a Wikado játszótér például nem egy megszokott játszótér, bár teljesen megszokott játékokból áll. A rotterdami Kinderparadijs Meidoorn alapítvány idei építészeti, pontosabban játszótér revitalizációs pályázatán lett győztes ez a terv. A teret egy már nem használatos szélturbina testéből és lapátaiból építették, azokat illesztették úgy egymáshoz, hogy maga a tér bejárható rajtuk keresztül, mint egy útvesztő, a tornyok nyílásaiból csúzda nyílik, közöttük pedig háló feszül, amiben ugrálni lehet.
A Robotic Blocks egy olyan játék, ami a logikai képességeket fejleszti, de elég egyedi módon. Maga a játék egy teherautó, amire különböző részeket, plusz modulokat lehet tenni, amivel a szerkezet különböző mozgásokat hajt végre. A lényeg, hogy ahogy a gyermek összerakja a játékautót, az úgy hajtja végre a kapott utasításokat, az ő kis saját robotja lesz, képes előrefelé menni, vagy 90 fokos fordulatot tenni. A Robotic Blocks jó eszköz arra, hogy egészen kicsi korban fejlessze a logikai gondolkodást és a problémamegoldást.
A Scholastic könyvkiadó ebook-ot és okostelefonos alkalmazást készített Storia névvel. Öt ebook ingyen letölthető, de több mint ezer különböző könyv vásárolható meg. Lehet keresni közöttük iskolai osztály, olvasási szint szerint, és persze ár szerint is, 2-8 dollárért találunk itt könyveket. Sok könyv büszkélkedhet gazdag médiatartalommal, van hozzájuk netes kulcsszókeresés, puzzle, szótártámogatás, így a gyerekek utána tudnak nézni mindennek, amit esetleg nem értenek. A szülők ellenőrizni tudják, hogy halad a gyermekük a könyveken keresztül, amiket letöltött, látják, hogy mennyi időt töltöttek olvasással és mik azok az új szavak, amiket még nem ismertek. Ez a bétaverziós Storia klubtag tanárok és szülők számára érhető el egyelőre, míg a publikus verzió idén ősszel jelenik meg.
A MiniMonos egy új-zélandi öko témájú virtuális közösség, egy olyan online játék, amiben a gyerekek majom avatarokkal építik és őrzik a saját kis háztájukat, szigetüket. Megtanulják, hogy ha nem tisztítják ki a vizet az öbölben, nem tudnak halat fogni és bizony éhezik majd az avataruk, vagy ha nem hasznosítják újra a szemetet, akkor mocskos marad a házuk környéke. A cél, hogy a gyerekek a való életben is pozitívan álljanak a környezeti problémákhoz, a megoldást segítsék, a fenntarthatóság, a közösség és az adományozás ne legyenek új fogalmak számukra. Aki tag szeretne lenni a közösségben, tagdíjat is fizet, ami legalább egy indiai kisgyermeket friss iható vízhez juttat.
Hogy a gyermekeket is energiatudatossá neveljük, megjelent Tio, a villanykapcsoló szellem, aki egyre pirosabb és haragosabb, minél tovább égve marad a lámpa a szobában. Így az energia „jelen” lesz a lakásban, arcot kap azzal, hogy a gyerek látja, mennyi energia fogy és az az energia hova tűnik el, mert a kapcsolóhoz tartozó webes alkalmazás megmutatja, hogy érinti mindez a környezetet, illetve azt, hogy a spórolás hogyan érinti őt magát. S nyomon is lehet követni a ház villanyhasználatát, így válik egyre tudatosabbá az energiafogyasztás.
Végül jöjjön egy tökéletes ellenpélda, amikor a gyerek nem „kényszerből” lesz ügyes és kreatív: a Caine’s Arcade egy olyan kis boltocska, amit egy 9 éves los angeles-i kisfiú talált ki és épített meg kartondobozokból, melyek édesapja autószerelő üzletében halmozódtak fel. A játékokra 1 dollárért lehet két jegyet vásárolni, vagy FunPass-t 2 dollárért, ami 500 menetre szól. A DIY játékok közt leginkább kosárpályák, labdajátékok vannak. Caine-nek egyetlen vásárlója sem volt addig, míg nem Nirvan Mullick megjelent és annyira lenyűgözte a gyerkőc, hogy azonnal hirdetett egy Facebook eseményt, egy flashmobot, hogy meglepjék Caine-t egy olyan bulival, ahol már nem csupán egy vásárló lesz jelen. Nirvan egy kisfilmet készített Caine játékboltjáról, ami vírusként terjedt el a neten, ötmillióan nézték meg és nagyon nagy pozitívumként kiemelhető, hogy már 170 000 dollár is összegyűlt Caine tandíjára.

 |
ÉLELMISZER
Ehető tapéta
Kis finomság a liftben.
A Jaffa Cakes valójában egy ehető lift egy londoni cég irodaházában. Vagy inkább nyalható. Tulajdonképpen ehető tapétával dekorálták, 1325 darab süti található a falakon. A cél az volt, hogy a dolgozók valamiféle örömforráshoz jussanak munkába menet.
|
 |
DESIGN
Heineken pop-up klub
Irány a jövő klubja, ahol minden szögletes és persze zöld.
A Heineken pop-up nightclub-ja a Salone del Mobile eseményen debütált. A holland sörgyártó 19 külföldi designer tanulóval közösen hozta létre a helyet, akik előzőleg már megnyertek egy design versenyt saját elképzeléseikkel. A klub maga futurisztikus hangulatú, a bejárat valójában egy tükrökkel kirakott labirintus, a falak üres sörösüvegekből állnak. Míg a fogyasztó a sörére vár, különböző interaktív játékokkal szórakozhat az asztalnál. Minden forma és szín a Heineken világát idézi.
|

|
KOMMUNIKÁCIÓ
Vállfa-like
Vállfába épített Like-számláló segít a vásárlói döntésben.
A brazil C&A ügyes próbálkozása példa arra, hogyan igyekeznek az offline kereskedelmet az online közösségi médiával összhangba hozni. Az üzletlánc vállfáiba épített egy „Like- számlálót”, így vásárlóik azonnal visszajelzéseket kaphatnak a szociális hálóról, melyik ruha mutat jobban, melyiket szeretik többen. A vállfába épített számláló a márka Facebook oldalára kiposztolt ruhákra adott Like-okat számolja és jeleníti meg a valós üzletben.
|
 |
ÉLETSTÍLUS
A technika illata
Hogy friss MacBook illat vegye körül a vásárlót.
Az ausztrál Greatest Hits művészcsoport megalkotta a MacBook illatot. Az Air Aroma a felhasznált ragasztóból, műanyagokból, papírokból, csomagolásokból és a frissen megmunkált alumíniumelemekből vett illatmintákból állt össze. A kifogástalan MacBook illatot Franciaországban készítik el. A "szagot" a májusi melbourni West Space kiállításon fogják majd folyamatosan a levegőbe permetezni, mint egy légfrissítőt. A parfüm személyes használatra nem lesz rendelhető.
|

|
EGÉSZSÉG
Energiát termelő asztal
Feltöltjük a telefonunkat egy találkozó alatt.
A belga WeWatt cég olyan asztalokat hozott forgalomba, amelyek ülőkéje alatt pedálok találhatóak, amelyek hajtásával elektromos áramot tud termelni a rajta ülő, így csupán az asztalnál ülve, akár egy találkozó során saját erejével képes feltölteni a telefonját, vagy más elektronikus eszközöket. A felhasználó előtt egy LED monitor mutatja mennyi energiát termelt az adott időben. Egy WeBike asztal ára 13 000 dollár, de bérelni is lehet. A cég így energiaspórolására és a dolgozók egészségére is különösen figyel.

|
|
A túlsúly világméretű problémájának korában egy intelligens mérleg jóvoltából ezentúl mindenki nyomon követheti súlya ingadozásait.