- BUDAPEST
- BÉCS
- BELGRÁD
- BUKAREST
- KIJEV
- MOSZKVA
- PRÁGA
- POZSONY
- SZÓFIA
- VARSÓ
- ZÁGRÁB
Hírlevél | 2014/2
SELFIE vagyis ÉN-origó
A selfie a digitális korszak önarcképe, a mai nárcisztikus/individualista kor szimbóluma (lásd bővebben Tari 2013*). Olyan megjelenési mód, mely az ÉN-t helyezi középpontba mindenekfelett, az önprezentáció végső formája. Ezen jelenség alátámasztja az ÉN, origó 2014-es fogyasztói trendünket is. A self, vagyis a megmutatható ÉN kiterjesztése ez a virtuális térben.
A selfie kontrollált körülmények között készül, így akaratunk szerint prezentálhatjuk magunkat, a lehető legelőnyösebb oldalunkat mutathatjuk önarckép formájában. Tehát a világ azt és úgy lát belőlünk, amit mi akarunk, hogy lásson. És ha elég elismerést kaptunk, akkor jöhet egy újabb selfie, hiszen a lehetőség adott a folyamatos újraírásra, az egyre jobb vagy éppen egyre merészebb önkifejezésre, önkiterjesztésre, a digitális népszerűségi versenyben való előrejutásra.
Az okostelefonok térhódításával nincs szükség többé hosszú kezekre vagy fürdőszobai tükörre feltétlenül, a közösségi média azonnali elérhetőségével pedig arra sem kell várnunk, hogy hazaérjünk és feltöltsük képeket. Ma már instant selfie programok teszik azonnal széppé a képet, tüntetik el a ráncokat, egyenlítik ki a bőr tónusát. Így válik a selfie kissé hamissá, hiszen a környezetünkbe jobban beilleszkedünk egy remekül sikerült selfie-vel, mint a valós életben való viselkedésünkkel, vagy a munkánkkal.
Persze lehetséges, hogy a selfie csupán dokumentáció, célja rögzíteni, hol vagyunk éppen és mit csinálunk, de a közlés és így az ÉN státusának alakítási vágya még mindig jelen van: megosztjuk valamely közösségi oldalon, így a barátaink is láthatják és irigykedhetnek. Mert mi olyan fontosak vagyunk, hogy érdemes még a mindennapjainkat is nyomon követni… A képeket egyszerűbb elkészíteni, többet mutatnak, mint a szavak, és gyorsabb is: pózolás, kattintás, megosztás – így fél perc alatt tudja rólunk a világ, hogy mennyire jól érezzük magunkat, mennyire jól nézünk ki éppen abban a percben.
A márkák is felfedezték ezt a csatornát, ahol a trendeknek megfelelően a fogyasztót helyezhetik középpontba, amitől máris róla szól az egész, s máris magáénak érzi azt. Arról nem is beszélve, hogy ezzel nemcsak a fogyasztó, hanem a fogyasztott márka is ugyanúgy középpontba kerül (némileg fogyasztó által újrafogalmazva, újabb kontextusba téve), s a közösségi oldalakon vírusszerű elterjedése is lehetséges, így gyakorlatilag egy jó ötlet kell hozzá, a kampány pedig a büdzsét alig terheli meg. Ezen marketingkampányok egyelőre sikernek ígérkeznek, de a világméretű selfie-járvány nem fog örökké tartani, hamar elmúlik, mint a planking, ezért addig kell meglovagolni, amíg csak lehet.
Selfie szótár
A selfie mellett él az együttfi, vagyis az olyan selfie, amin többen vannak, angolul multiple selfie, vagyis mulfie (ilyet Ferenc pápa is csinált fiatalokkal!). Létezik még a shelfie, amikor a könyvespolcukat, vagy a könyvespolcukkal fotózzák le önmagukat az emberek, vagy hullámokban jelentkeznek a különböző őrületek: selfie temetésen, vagy selfie komoly helyeken, mint Auschwitz. A jelenleg futó őrület a hajléktalanokkal való selfie-zés. Még az ír és brit farmereket is megihlette a selfie, ők állataikkal vagy traktorjukkal csinálnak fényképeket, ez a felfie…De ha kedvenc ételeinket fotózzuk le és tesszük közzé a foodselfie hashtaget kell használnunk. Ha valaki belerondít selfie-nkbe, vagy együttfinkbe, akkor azt kell mondanunk, fotobombolta azt.
*Tari Annamária (2013), Ki a fontos: Én vagy Én? Tericum Kiadó, Budapest, 2013.


A Néprajzi Múzeum munkatársai a múzeum Facebook-oldalán olyan selfie-kkel népszerűsítik a múzeumot, a kiállítási tárgyakat, amelyeken a munkatársak a gyűjteménybe tartozó kedvenc tárgyukkal láthatóak. A „Szelfiztél már a kedvenc tárgyaddal?” című képsorozatban amulett hal, menyasszonyi párta, szalukapa, és még sok minden más található, s a képekhez természetesen egy kis magyarázat is jár az adott tárgyat illetően.
A Dove valós szépségért küzdő kampányának részeként használtak fel selfie-ket: megkértek néhány anyát s lányukat, hogy készítsenek magukról képet a telefonjukkal mindenféle utómunka vagy szűrő nélkül, csupán a természetes valóságot láttatva. A képeket az adott városkában állították ki egy galériában, ahol mindenki post it-tel kommentelhette a print képeket, persze csak pozitív kommentek születtek…

A TicketLeap nevű online jegyvásárlási cég „Selfie Ticket” találmánya a QR kódokat helyettesíti a vásárló arcképével. Így az eseményekre való bejutás személyesebb lett, hiszen a Selfie jegyek érvényesítéséhez egyedül az arcra van szükség. A jegyvásárláshoz le kell tölteni a megfelelő alkalmazást és egy selfie-t készíteni, ez azonosítja a jegytulajdonost az eseményre való bejutásnál.

A My Calvins reklámkampányban Calvin Klein modelleket és celebeket kért meg, hogy készítsenek magukról olyan selfie-ket, melyeken CK fehérneműben pózolnak. A kampányban a hírességeken kívül bloggerek és CK rajongók is akcióba lendültek: csak úgy ontják a selfie-ket a #mycalvins taggel ellátva a My Calvins Gallery oldalra. Ide bárki tölthet fel selfie-t, s meg is oszthatja. A fotókon természetesen jelölik, mely CK fehérnemű látható a képen, s azt meg is lehet rendelni online.

A számos selfie alkalmazás közül kiemelnénk egy igencsak hasznosat: a ThirdLove melltartóvásárló app-je képes vizuálisan elemezni a felhasználó selfie-jét egy speciális program és algoritmus segítségével. Az app kiszámolja a pontos méreteket és azon belül kínál egy válogatást a kliensnek, akinek csupán választani a kell a teljesen személyére szabott melltartók közül.
A Chainsmokers elektro-house zenei videójának középpontja a selfie, a videóban megjelenő képek és a dal szövege is a Z generáció kedvenc szórakozását idézi. A klipben szereplő lányok még a diszkó mosdójában készítenek selfie-t, de a zenekar abszolúte meglovagolta ezt a témát. Ha valaki nem fedezte volna fel a maga selfie-jét a klipben megjelenő képek között, csak nézze meg még egyszer, valószínűleg ez a tanács vezetett ahhoz, hogy ma már majdnem négymillióan látták a Selfie klipet a YouTube-on.
Az állatmentő amerikai csapat, a Dallas Pets Alive! megalkotta a muttbombing kampányt, mely abból áll, hogy egy állat fotóját illesztik egy adott selfie-re, persze mellékelt leírással, hol lehet örökbe fogadni az állatokat Dallasban. A kampány azért is olyan sikeres, mert valahogy mindig sikerül egy olyan kutyát photoshoppolniuk az eredeti selfie-zők képére, ami eléggé hasonlít rájuk, személyiségüket tükrözi. Ez volt az első olyan felhasználása a selfie-őrületnek, ahol némi társadalmi felelősségvállalás is érződött. A muttbombingból természetesen az őrületes sikerű Oscar-selfie sem maradt ki, íme az eredmény:

A Friskis & Svettis Fitnessterem a selfie-t használta fel arra, hogy még több látogatót szerezzen, illetve a meglévőket végképp magához kösse. A svéd franchise tornaterem kampányában olyan speciális pólót kaptak a tagok, melyre tükrözve írták a logót és a terem nevét, így edzés közben a tükörben készített selfie-ken a terem neve tökéletesen olvashatóvá vált, s így is osztották meg Instagramon, népszerű, edzéshez kapcsolódó tagekkel ellátva. A kéthetes kampány nagyon megdobta a termek és Instagram oldaluk forgalmát egyaránt.
A selfie politikai/közéleti célokra való felhasználása bizonyíték arra, hogy mennyire fontos kommunikációs platform lett a Facebook, vagy az Instagram. A libanoni Mohammad Chaar egyik pillanatban még pózolt egy selfie-hez a barátaival, míg a következő pillanatban már egy bomba robbant mellette. A fiú belehalt sérüléseibe, s azonnal mártírrá kiáltották ki. A fiatal libanoniak között online mozgalom indult, „nem akarok mártír lenni” vagyis „notamartyr” taggel készítenek selfie-ket önmagukról, s kívánságaikat is melléírják egy mondatban, mert elegük van a vérontásból és nem túlélni akarnak, hanem élni. A Facebook oldalukat már több mint tízezren lájkolták, s folyamatosan kerülnek fel az újabb és újabb képek.
 |
ÉLELMISZER
Szalámi celebekből
A szalámi mix lenne a clebek DNS-éből és állati húsból.

A BiteLabs azt tervezi, hogy húst növeszt híres emberek szöveteiből és azokat kézműves hentesáruként árusítaná, mint hagyományosan az olasz tartósított húsokat. A BiteLabs már leírásokat is közöl, kihez milyen ízesítés vagy füstölés illene, arra szólít fel, hogy tweeteljünk annak érdekében, hogy James Franco, Jennifer Lawrence, Kanye West, vagy Ellen DeGeneres hozzájáruljon a szalámi megvalósulásához.
|
 |
DESIGN
Szobor a Semmiről
A Semmi, ami arra emlékeztet, hogy mi mindenünk van.
50 dollárba kerül a "Semmi" elnevezésű szobor, ami tulajdonképpen egy feketére festett fadarab. De nem a kivitelzés a lényeg, hanem a mondanivaló: a szobor célja emlékeztetni arra a vásárlót, hogy ne vegyen meg olyan sok dolgot. A túlfogyasztás ellen vette fele a harcot a tervező De Graaf, hogy az embereknek felnyíljon a szeme, valójában nincs szükségünk semmi újra és élvezzenek mindent, amijük van.
|

|
KOMMUNIKÁCIÓ
Illatküldés üzenetben
Az oPhone speciális eszközzel illatokat küldhetünk a világon bárhova.

Az oPhone speciális technológiája lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy illatokat küldjünk és fogadjunk az üzenetváltás során. Maga az eszköz egy kézben fogható henger, amely Bluetooth-on keresztül a felhasználó okostelefonjához kapcsolható. Az oPhone 320 különböző illat előállítására képes, most éppen olyan kávéaromákkal tesztelik, amelyekkel együtt valódi koffeint is kibocsát magából. Az “illatüzenetet” csatolja üzenetéhez a felhasználó, a címzett pedig belélegezheti a másik által küldött aromát.
|
 |
ÉLETSTÍLUS
Anya társkereső
Nemcsak a szingliknek létezik társkereső oldal.
Az ifjú anyukák két etetés és két pelenkacsere közötti magányosságát oldja meg ez a társkereső site. Az anyák saját profilt készíthetnek, egy sor kérdésre kell válaszolniuk magukról és gyermekükről, arról, hogy milyen barátokat keresnek. Ezután az oldal lehetséges találatokat mutat a megadott kritériumok alapján, ebbe beletartozik természetesen a helyszín, érdeklődési körök, a szem előtt tartott értékek és egészségügyi szempontok. A site segít hasonló érdeklődésű és hasonló személyiségű anyukáknak összejönni, akiknek napi beosztása is hasonló, ezért könnyen tudnak találkozni a játszótéren, vagy más babás programokon.
|

|
EGÉSZSÉG
Okoszokni futáshoz
Speciális adatokat is megad futás közben az okoszokni.
A Sensoria viselhető eszközei között újdonság az okoszokni, ami valójában egy (négy van egy csomagban) nyomásszenzorokkal ellátott zokni, egy bokaperec, egy hozzá tartozó töltő, valamint egy mobil alkalmazás. A különleges e-textil technológiával készült zokni felső részére mágnesessel csatolható a bokaperec, mely Bluetooth-on keresztül továbbítja a kívánt adatokat a mobilunkra: a lépések számát és a sebességet, de figyeli, hogy melyik lábra érkezik a futó, hogy milyen ütemben fut, és még a lépéshosszt is monitorozza, vagy a szüneteket.
|
|
A túlsúly világméretű problémájának korában egy intelligens mérleg jóvoltából ezentúl mindenki nyomon követheti súlya ingadozásait.